Güne Daha Verimli Başlamak için Akşamdan Yapılacak 8 Maddelik Tavsiyeler Listesi

Güne daha verimli başlamak

Güne daha verimli başlamak istiyorum ama başarılı olamıyorum diyenlerden misin? Merak etme çoğu kişi aynı durumda. Aslında çoğu kişi de güne verimli başlamak konusunda sorun yaşayanlardan. Aslında bakarsak bu konuda kimi zaman başarılı oluyoruz, kimi zaman ise başarısız. Peki neden başarısız oluyoruz? Önümüzde bizi engelleyen şeyler neler öncelikle bu konuya bir bakalım.

Dün Geceye Bir Dönelim:

Gece kaçta yattın?

Çok klasik bir soru olsa da hala geçerliliğini koruyan bir mevzu. Araştırmalar bir insanın ortalama 7-9 saatini uykuya harcaması gerektiğini söylüyor. Belki sınav zamanları, belki yoğun iş temposundan dolayı uykumuza yeteri kadar vakit ayıramıyor, hatta bunun üzerine kendimizle gurur duyuyoruz. Aslında bu yapılmaması gereken bir durum.

Mavi ışık teknolojisini daha önce duydun mu?

Akıllı telefonlarımız harika aygıtlar. Birçok işi kolaylıkla halledebiliyoruz ve bu bize büyük kolaylık ve zaman kazandırıyor. Ancak telefonlara fazla bakmanın da güne daha verimli başlamak için büyük zararları var. Bunlardan biri akıllı telefonlardaki mavi ışık teknolojisi. Mavi ışık teknolojisi bizim telefonlarımızın ekranını çok güneşli ortamlarda bile görebilmemizi sağlar. Ancak bizler akıllı telefonlarımızı akşamları aşırı kullandığımızda vücudumuzun biyolojik ritmini düzenleyen melatonin hormonu yeteri kadar salgılanamaz ve uykumuzdan yeteri kadar verim alamamamıza sebep olur.

En son kaçta yemek yersin?

Güne daha verimli başlamak için önemli olan bir diğer husus kaçta yemek yediğimiz. Birçok insan yemek yemeği çok geç saate bırakıyor. Uzmanlar en son yemek yeme saatinin akşam 20:00 olmasında ısrar ediyor. Ancak bu konuda kuralları yıkmayı baya bir seviyoruz. Yine de uzmanların akşam 20:00 demesinin bir sebebi var. İlk önce geç saatte yemek yenilmesi akşamları daha az kalori harcamamızdan dolayı kilo alımına sebebiyet verir. Aynı zamanda vücudumuz akşamları (özellikle uykudayken) kendini yenileme ve onarma sürecine gider. Çok geç saatte yemek yenilmesi vücudumuzun zamanını kendini yenilemek yerine yediklerimizi sindirmeye harcamasından dolayı kendini yenileme ve onarma fırsatı bulamaz, bu da uykumuzdan yeteri kadar verim alamamamıza sebep olur.

Nasıl beslenirsin?

Güne verimli daha verimli başlamak konusunda bizi engelleyen konulardan birisi de nasıl beslendiğindir. Eğer rafine şekerli gıdalar çok fazla tüketiyorsan bu seni mutlu hissettirebilir ancak rafine şekerli gıdalar boş kalorilerdir ve kan şekerini aşırı yükselterek seni yorgun bir hale sokabilir. Rafine şeker yerine ölçüsü kadarıyla meyve tüketmez hem gerekli olan vitamin ve mineralleri sağlayacak hem de vücudun için gerekli olan enerjiyi sağlamış olacak.

Dinlenme zamanlarında neler yaparsın?

İşten ve ya okula bir ara verip dinlenme fırsatı buldun ya da bütün gün yorulduktan sonra artık eve vardın. Peki bu zamanını nasıl değerlendireceksin? Eğer televizyon izlemek ya da sosyal medya kanallarında vakit harcayarak dinlendiğini sanıyorsan, üzgünüm sana kötü bir haberim var. Bu tür davranışlar seni dinlendirmez. Ayrıca bu tür medya araçları uzun süreli dikkatini olumsuz etkilediği için bir zaman sonra daha da yorulmuş hissettirir.

Peki Güne Daha Verimli Başlamak İçin Neler Yapabiliriz?

Erken yatın-erken kalkın

Erken yatmak bir sonraki gün bizi daha dinlenmiş hissettirerek hem güne daha verimli başlamak için hem de günümüzün daha olumlu geçmesi için bize yardımcı olur. Bu sayede sadece gününüzden değil, okul ve iş hayatınızda da başarılı olmanızı sağlar. Normalde kalktığınız saatten en az 2 saat önce kalktığınız zaman bir süre sonra hayatınızdaki değişikliğe kendiniz bile inanamayacaksınız.

Mavi ışık filtresi kullanın

Bu sayede melatonin sorunu yaşamayacak ve daha fazla uykunuzdan verim alacaksınız. Böylece güne daha verimli başlamak için güzel bir fırsatınız olacak.

Telefon ve televizyon kullanımınızı kısıtlayın

Uyumadan iki saat önce bu tür teknolojik kullanım cihazlarınızla etkileşimlerinizi keserseniz, yarın gününüzün planlamasını yapmaya ve dinlenmeye daha fazla zaman harcarsınız.

Yatmadan önce günlük tutun

Gününüzün nasıl geçtiğini ve neler yaptığınıza karşı farkındalığınızın gelişmesi için en önemli alışkanlıklardan birisi günlük tutmaktır. Bu sayede daha önce neler yaptığınızı görebilir ve günlüğünüze yazacak daha güzel zamanlar yazmak için kendinizi motive edebilirsiniz.

Kitap okuyun

Kitap okumak sizi dinlendirmekle kalmaz aynı zamanda size bir şeyler katarak her gününüzü daha verimli geçirmenize olanak sağlar.

Bir rutininiz olsun

Bilinenin aksine bir rutininizin olması güzeldir. Bu sayede ne yapacağınıza dair bir boşluğa düşmez ve işlerinizi sırasıyla yaparsınız.

Zaman Yönetimini akşamdan yap

Akşamdan bir sonraki günü planlarsan bir sonraki gün için kendini hazırlamış olursun ve bu senin gününü daha verimli geçirmeni sağlar.

Meditasyon ve spor yapın

Meditasyon yapmak farkındalığınızı ve enerjinizi arttırır. Ayrıca huzurlu olmanıza ve mutluluk seviyenizi arttırmanızı sağlar. Ünlü girişimcilerin sabahları yapmaktan ziyade akşamları meditasyon yaptıkları bilinen bir durum. Meditasyon ve spor gün içerisinde yapacakları işlere kendilerini hazırlamalarına ve sorunlarla daha mantıklı ve gerçekçi bir biçimde hazırlanmalarına yardımcı olur.

Günümüzü daha anlamlı geçirmek için daha bir sürü yöntem var ancak anlattığımız bu ufak detaylar ile kısa zamanda verim almak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir